El Rocio - western v Andalúzii

Autor: Katarína Krajmerová | 31.10.2011 o 15:09 | (upravené 31.10.2011 o 17:05) Karma článku: 4,02 | Prečítané:  988x

El Rocio – pozoruhodná dedinka, ktorá vyzerá ako kulisa z westernového filmu, kde sú ulice vysypané pieskom, pred domčekmi s majestátnymi verandami sú stĺpy na uväzovanie koní, chlapi sa tu prechádzajú v kovbojských klobúkoch a všade vidíte odtlačky konských kopýt.

Známa je však hlavne ako pútnické miesto. V centre dediny je pustovňa Ermita del Rocio, ktorej dnešná podoba pochádza z roku 1964. Je domovom slávnej ikony Nuestra Señora del Rocío (Panny Márie Rocijskej).

Sedem týždňov po Veľkej noci sa El Rocio meni z pokojného zapadákova na výbušnú vravu zvukov, farieb a vášni. V tejto dobe totiž vrcholí najväčšia španielska púť Romeria del Rocio, ktorá do týchto miest láka státisíce sviatočne naladených pútnikov, z ktorých väčšina patrí k niektorému z 90 hermandades (bratstiev). Členovia hermandades putujú do El Rocio pešo, na koňoch, alebo v slávnostne vyzdobených krytých dostavníkoch zo všetkých kútov južného Španielska.

Slávnosť je podobná známemu sevillskému festivalu Feria de Abril. Účastníci sú oblečení do krásnych andalúzskych kostýmov, všade je počuť spev a vidieť tanec, ľudia tu popíjajú a vtipkujú. Počet obyvateľov v El Rocio, ktorý sa normálne pohybuje okolo 1200 počas tohto víkendu stúpa k hranici milión a izby v hoteloch sú obsadené už 2 roky dopredu!

Gýčovitosť tejto malebnej dedinke dodávajú aj neďaleké bažiny, kde sa v určitých ročných obdobiach zhromažďujú početné húfy ružových plameniakov.

El Rocio je zaujímavé ej tým, že leží vedľa prírodného parku Donaña, ktorý je najväčší rozlohou v Španielsku a jedným z najvýznamnejší v Európe. Bývalý poľovný revír španielskej kráľovskej rodiny, bol deklarovaný národným parkom v roku 1969. Jeho významnosť spočíva v počte zvieracích druhov, ktoré tu môžete nájsť. Niektoré z nich sú dokonca ohrozené druhy! V roku 1980 vymenovaný za prírodné dedičstvo UNESCO.

El Rocio - foto autorka

 

Romerio del Rocio - foto iternet


Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KULTÚRA

Dokonalosť bokom, treba sa dohovoriť - Fenomén bratislavskej viacjazyčnosti

Či človek prežije - vojnu, koncentračný tábor, vyhnanstvo -, záviselo často aj od toho, či ovláda jazyk, hovorí Jozef Tancer, autor knihy Rozviazané jazyky

EKONOMIKA

Daň z nehnuteľností narástla. Kde ľudia platia najviac?

V Novom Meste nad Váhom zaplatia ľudia na daniach až o 330 percent viac ako vlani.

KULTÚRA

Pixar nikdy nedobehneme, ale máme iné prednosti, hovorí autorka Lichožrútov

Drž sa ľudí, ale drž sa od nich ďalej! Pravidlo jeden pre ponožkožrúta.


Už ste čítali?